Українські реферати, курсові, дипломні роботи
UkraineReferat.org
українські реферати
курсові і дипломні роботи

Кров

Кров, лімфа, міжклітинна рідина, являються внутрішнім середовищем організму. Вони подають клітинам необхідні речовини для життєздатності і збирають продукт обміну.

Кров – це рідка тканина, яка складається з плазми і кров’яних тілець. Вона безперервно циркулює по кровоносних судинах. Циркуляцій крові по замкнутих серцево судинній системі являється необхідною умовою підтримання постійного її складу. Зупинка серця і припинення руху крові негайно приводить організм до смерті.

Основні функції крові:

І. Транспортна:

1) дихальна функція або функція газообміну (переносить кисень);

2) переносить поживні речовини;

3) видільна або екскреторна (переносить продукти обміну);

4) регуляторна або гормональна (переносить гормони, ферменти, інші біологічно активні речовини).

ІІ. Захисна

1) містить кров’яні лейкоцити (фагоцити – пожирачі мікробів);

2) містить тромбоцити, які беруть участь у згортанні крові.

3) переносить антитіла, які беруть участь у виробленні природного імунітету.

4) кров являється універсальним компонентом внутрішнього середовища організму і забезпечує гомеостаз .

5) бере участь у підтриманні сталої температури тіла.

Кров складається із плазми крові, міжклітинної речовини і завислих в ній елементів крові (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити).

Еритроцити.

Основна функція – еритроцитів – перенесення кисню і вуглекислого газу. Еритроцити мають форму ввігнутих дисків і не мають ядра. Їх діаметр – 7-8 мкм, а товщина – 1- 2 мкм. В крові чоловіка еритроцитів близько 5,0*1012/л (5000000 в 1 мкм), в крові жінки – 4,5*1012/л (4500000 в 1 мкм). Під час роботи кількість еритроцитів в крові може збільшуватися до 6*1012/л. Це пояснюється виходом крові із кров’яних депо (селезінка, печінка), в загальний круг кровообігу.

Еритроцити зароджуються в червоному кістковому мозку (близько 107 секунди). Таке поповнення необхідне, так як тривалість їхнього життя не перевищує 120 днів. Знищення старих еритроцитів відбувається в клітинах моноклуатидної фагоцитарної системи (селезінка, печінка та ін.).

При анеміях, які розвиваються в результаті деяких захворювань, зменшується число еритроцитів в крові. Це веде за собою знижений рівень гемоглобіну. Проте, в кожному еритроциті вміст гемоглобіну не змінюється. При первинній злоякісній анемії не тільки зменшується число еритроцитів, але й змінюється форма і вміст в них гемоглобіну.

 

Гемоглобін

В склад еритроцитів входить пігмент крові гемоглобін. Його основна функція – транспорт кисню і вуглецю газу. Крім того, він являється головним буфером крові – бере участь в підтриманні постоянної її реакції.

Гемоглобін складається з білка глобіна. В нормі в крові знаходиться близько 140 г/л (14г %) гемоглобіну: у чоловіків 130-155 г/л (13,0-15,5г %), у жінок 120-138 г/л (12,0-13,8г %).

 

Лейкоцити

Як і еритроцити і тромбоцити, лейкоцити розвиваються із клітин кісткового мозку. Лейкоцити відрізняються від еритроцитів наявністю ядра і здатністю до активного амебоїдного руху. Вони можуть виходити з кров’яного русла і вертатися назад. В крові здорової людини лейкоцитів у 500 разів менше, ніж еритроцитів усього (4,0-9,0)*109/л (4000 – 9000 в 1 мкм). Кількість їх значно коливається впродовж доби. Найменше лейкоцитів в крові зранку натще, збільшується після їди; під час фізичної роботи, сильних емоцій можу досягати 1,1*109/л.

Розрізняють 5 видів лейкоцитів: одинофіли (1-4% від числа всіх лейкоцитів), базофіли (0-0,5%), нейтрофіли (60-70%), лімфоцити (25-30%),моноцити (6-8%).

Лейкоцити не одинакові по величині, форми ядер, властивостями цитоплазми і функціями.

Таблиця 1

Лейкоцитарна формула

 

Лейкоцити, 109/л

Еозино-філи, %

Базофіли, %

Нейрофіли, %

Лімфо-цити,%

Моно-цити, %

юні

палочко-ядрові

сегменто-ядрові

4,0-9,0

1-4

0-0,5

0-1

2-5

55-68

25-30

6-8

Лейкоцити – це клітини імунної системи, які забезпечують біологічний захист організму – імунітет. Неспийняття інфекційних і генетичних тіл.

Тромбоцити, або кров’яні пластинки. Представляють собою безбарвні сферичні, без’ядерні тільця. Їх діаметр – 2-3 мкм, в 3 рази менший за діаметр еритроцитів. Тривалість життя близько 4 днів. Утворюються тромбоцити в черевному кістковому мозку (число тромбоцитів в крові біля 300,0*109/л).

Значна частина їх депонується у селезінці. Печінці, легенях і у випадку необхідності поступають в кров. Приймання їжі, фізична робота підвищують вміст тромбоцитів в крові. Характерною особливістю тромбоцитів являється їх властивість примикати до чужорідних поверхонь і склеюватись між собою. При цьому вони руйнуються і виділяють речовини, за допомогою яких відбувається згортання крові.

 

Швидкість осідання еритроцитів. ШОЕ

В нормальних умовах еритроцити зависають в плазмі. Цьому сприяє безперервна циркуляція крові. Якщо випущено із кровоносної судини кров і залишити в циліндрі, то можна спостерігати осідання еритроцитів. При розгляданні під мікроскопом маси еритроцитів можна побачити, що еритроцити утворюють так звані монетні стовпчики. При перемішанні цієї крові еритроцити знову зависають. Дослідження показали, що ШОЕ залежить головними чином від складу плазми, а не від властивостей еритроцитів. У чоловіків ШОЕ дорівнює 5-7 мм за 1 год., у жінок – 8-12 мм/год. Особливо прискорене осідання еритроцитів у вагітних – 25 мм/год. і більше. ШОЕ збільшується також при інфекційних захворюваннях і запальних процесах. Досягає 50 мм/год. і більше.

Таблиця 2

Групи крові

 

Група

Аглютиноген

Аглютинін

0 (І)

А (ІІ)

В (ІІІ)

АВ (IV)

Немає

А

В

АВ

α і β

β

α

немає

Групи крові визначаються за допомогою стандартних сироваток, до складу яких входять відомі аглютиніни. На тарілку наносять по краплі сироватки крові І, ІІ, ІІІ, ІV груп до складу яких входять відповідні аглютиніни α, β, β i α; в них паличкою вносять по краплі досліджувану кров. Поява в сироватці аглютинації вказує на наявність в еритроцитах однойменного аглютиніну.

Завантажити реферат Завантажити реферат
Перейти на сторінку номер: 1  2  3 

Подібні реферати:


Останні надходження


© 2008-2022 україномовні реферати та навчальні матеріали