Українські реферати, курсові, дипломні роботи
UkraineReferat.org
українські реферати
курсові і дипломні роботи

Ехінацея пурпурна

Реферати / Медицина / Ехінацея пурпурна

 

 

 

 

 

Ехінацея пурпурна

ЗМІСТ

 

Вступ

1. Фармакологічна характеристика ехінацеї пурпурної

1.1. Загальна ботанічна характеристика ехінацеї, аралії місцеперебування, екологічні особливості

1.2. Відмінності від морфологічно подібних видів

1.3. Раціональні прийоми збору речовини

1.4. Фітохімічний склад ехінацеї

1.4.1. Екстрактивні речовини

1.4.2. Гідрофільні сполуки

1.4.3. Фенольні сполуки

1.4.4. Похідні кофейної кислоти

1.4.5. Ліпофільні речовини

1.4.6. Смоли

1.5. Макро- та мікроелементи

2. Якісний аналіз трави ехінацеї пурпурної

3. Історія застосування в медицині. Роль вітчизняних та зарубіжних вчених в її вивченні.

Висновок

Література

Вступ

Протягом останнього століття вчені багатьох країн приділяють особливу увагу вивченню фітохімічних, фармацевтичних та фармакологічних властивостей представників роду ехінацеї, а також можливостей застосування препаратів з цієї рослини у клінічній практиці. Сьогодні у медичній практиці застосовують три із дев’яти видів ехінацеї: ехінацея пурпурна, ехінацея вузьколиста і ехінацея бліда. В Україні добре акліматизувалася ехінацея пурпурна.

У нашій області ехінацея пурпурова не така вже й рідкість. Багато дачників вирощує її не лише як досить красивий витвір природи, щедрий медонос, а головним чином заради її цілющих властивостей. Тим більше, що особливої мороки вона не потребує.

Розмножують ехінацею як насінням, так і вегетативно. Насіння можна висівати під зиму (у листопаді) і навесні, а дехто це робить навіть влітку, на глибину 1 см.

Травознавці рекомендують заготовляти сировину з трирічного віку рослини, листя - у період цвітіння центральних квіток, корені - восени. Оптимальний режим сушіння - 40-500 С. Сировину зберігають до 3-х років. За даними Інституту лікарських рослин УААН, найбільшої продуктивності ехінацея досягає на 3-й рік. Препаратів з ехінацеї тепер досить в аптеках.

А допомагає вона при лікуванні простатиту, імпотенції, грибкових захворюваннях, сечостатевих органів, фригідності, безплідді, раку шлунка, багатьох інших хвороб та болячок.

Ехінацея є потужним стимулятором центральної нервової системи, добрий радіопротектор. Використовують її для стимуляції імунної системи та кровотворення, при підвищеній радіації тощо.

Про популярність цієї рослини у світі доводить і те, що біле населення Північної Америки називає ехінацею "швидким лікарем", нею успішно лікували опіки, рани, втамовували зубний біль, кашель, простуду, гонорею, хвороби шлунка, рятували при укусі змій. Препаратами з ехінацеї користуються 80% населення Німеччини, трохи менше - в Італії, Югославії.

Ехінацея пурпурна відома в усьому світі як імуномодулятор природного походження, що стимулює клітинний імунітет, збільшує кількість Т-лімфоцитів, підвищує фагоцитарну активність лейкоцитів і хемотаксис гранулоцитів, сприяє вивільненню цитокінінів, тим самим активізуючи неспецифічну резистентність організму.

Крім регулюючого впливу на імунну систему, ехінацея справляє протимікробну, противірусну, фунгіцидну, протизапальну, антиоксидантну, протиалергійну, радіопротекторну дію, стимулює функцію центральної нервової системи, підвищує сексуальну потенцію, сприяє загоюванню ран, опіків, виразок.

 

 

1. Фармакологічна характеристика ехінацеї пурпурної

1.1. Загальна ботанічна характеристика ехінацеї, аралії місцеперебування, екологічні особливості

Ехінацея пурпурна — багаторічна трав’яниста рослина родини айстрових, що походить зі східної частини США. В Україні ехінацею розводять як лікарську і декоративну рослину. Відомий український вчений-ботанік професор Г.К. Смик більше 30 років присвятив вивченню та вирощуванню цієї рослини в різних регіонах України.

Рід ехінацеї включає п’ять видів трав’янистих рослин, які в дикому виді зустрічаються в приатлантичних районах Північної Америки та Мексики.

Висота від 80 до 180 см. , стебло пряме, слабко опущене листи яйцеподібної форми, із гострими кінчиками. Квітки великі, квіткові голівки довгі 1,5 .3 см, шириною 5 .10 мм, пурпурні. Має специфічний смак та запах.

Корзинки нагадують квітку довжиною до 5 мм і складаються з 5 язичкових білих або рожевих і 14-20 трубчастих жовтувато-білих квіток. Листи прикореневі, розеточні, на стеблах чергові, ланцетні, двічі-, трічіперисторозсічені до коротких долей. Плід - сім'янка. Цвіте з червня все літо, плоди дозрівають у липні-вересні.

Ехінацея пурпурна росте в Північній Америці. У Росії її стали вирощувати на початку XIX в. Культура можлива на Україні, Північному Кавказі й у більш північних районах.

Ехінацея пурпурна росте у преріях і ні піщаних берегах рік.

Розмножується ехінацея пурпурна - насіннями. Паростки звичайно з'являються через 25-28 днів після посіву. Період цвітіння розтягнутий. Цвітіння починається з липня по серпень, дозрівають насіння у вересні - жовтні.

Ехінацея пурпурна має гарні медоносні показники літнього й осіннього періодів. Нектаропродуктивність різних її зразків складає від 40 до 110 кг/га, а на окремих пасіках до 600 кг/га.

Лікарською сировиною служать корені, стебла, листи квітучі корзинки.

Застосовується ехінацея як у медичній промисловості для виробництва лікарських препаратів, так і харчовій промисловості як біологічна добавка.

Ехінацея пурпурна - є цінною лікарською рослиною для одержання багатьох лікарських препаратів. Вона стимулює дію центральної нервової системи, посилює сексуальну потенцію при фізичному і психічному стомленні, підвищує імунні властивості організму в ослаблених людей, виводить з організму радіонукліди.

1.2. Відмінності від морфологічно подібних видів

В наш час відомі не тільки ехінацея пурпурна, нові види – ехінацея вузьколисткова (E.angustifolia DC), ехінацея бліда (E.pallida Nutt.), але і такі малодосліджені види як парaдоксальна (E.paradoxa (Norton) Britton), стимулююча (E.simulata Mc Gregor), теннесійська (E.tennesseensis(Beadle) Small) и темно-червона (E.atrorubens Nutt).

Різноманітні види ехінацеї відрізняються один від одного не тільки кольором (що виходить з їх назв), але й різноманітним складом біологічно активних речовин.

1.3. Раціональні прийоми збору речовини

Завантажити реферат Завантажити реферат
Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4 

Подібні реферати:


Останні надходження


© 2008-2022 україномовні реферати та навчальні матеріали