Українські реферати, курсові, дипломні роботи
UkraineReferat.org
українські реферати
курсові і дипломні роботи

Поняття про анастомози судин і колатеральний кровообіг плода

Реферати / Медицина / Поняття про анастомози судин і колатеральний кровообіг плода

Анастомози між системами вен

Між венозними судинами, що входять у систему верхньої і нижній порожніх вен, а також між ними і припливами воротної вени є анастомози, що називаються кава-кавальні і порто-кавальні. До числа таких анастомозів відносяться:

кава-кавальні анастомози на задній стінці живота між поперековими (система нижньої порожньої вени) і напівнепарною і непарною венами (система верхньої порожньої вени) через висхідні поперекові вени;

кава-кавальні і портокавальні анастомози на передній черевній стінці в області пупка між верхніми надчеревними венами (система верхньої порожньої вени) і нижніми надчеревними венами (система нижньої порожньої вени), а також між ними й біляпупковими венами (біляпупкові вени проходять від пупка в круглому зв'язуванні печінки і впадають у воротну вену);

портокавальні анастомози в області стравохідного отвору діафрагми між венами шлунка (впадають у воротну вену) і венами стравоходу (система верхньої порожньої вени);

портокавальні анастомози в області прямої кишки між верхніми прямокишковими венами (впадають у нижню брижеєчну вену, а вона у воротну вену) і середніми прямокишковими венами (система нижньої порожньої вени).

Завдяки анастомозам забезпечується колатеральний кровообіг при утрудненні відтоку крові в якій-небудь основній судині даної області чи органу. У патологічних випадках через венозні анастомози може поширюватися інфекція з одного органу в інший, можуть переміщатися частки тромбів, частки злоякісних пухлин і ін. Так, при здавленні нижньою полою вени зростає струм крові по анастомозах на передній черевній стінці, при цьому венозні судини в області пупка різко розширюються. Частки ракової пухлини прямої кишки по венозних анастомозах можуть переміщатися через воротну вену в печінку і т.д.

Особливості кровообігу плоду

Кровообіг плоду (мал. 1) інакше називається плацентарним кровообігом: у плаценті відбувається обмін речовин між кров'ю плоду і материнською кров'ю. Кровоносна система плоду зв'язана з плацентою за допомогою двох пупкових артерій і однієї пупкової вени. Ці судини входять до складу пупкового канатика, що йде від пупкового кільця плоду до плаценти. Пупкова артерія, права і ліва, відходить від відповідної внутрішньої підвздошної артерії і несе в плаценту кров, що має велику кількість продуктів розпаду і вуглекислий газ. По пупковій вені тече від плаценти до плоду артеріальна кров, багата живильними речовинами і киснем Пройшовши через пупкове кільце, пупкова вена йде до печінки, біля якої поділяється на дві галузі одна з них проникає в печінку, а інша, за назвою венозної протоки, впадає в нижню порожню вену В результаті кров у нижній порожній вені стає змішаною (артеріальна кров приєднується до венозного) Інші особливості кровообігу плоду обумовлені наявністю а) овального отвору в міжпередсердечній перегородці, через який велика частина змішаної крові, що надійшла в праве передсердя з нижньої порожньої вени, проходить прямо в ліве передсердя (венозна кров, що відтікає в праве передсердя з верхньої повний вени, надходить у правий жолудочок, а з нього в легеневий стовбур), б) артеріальнї протоки між легеневим стовбуром і дугою аорти, по якому частина венозної крові з легеневого стовбура тече в аорту Інша частина цієї крові хоча і проходить по малому колу кровообігу, але залишається венозної внаслідок того, що легені плоду як орган газообміну не функціонують.

В аорті і її вітках у плоді знаходиться не артеріальна кров, а змішана, причому у висхідній аорті, дузі аорти і їхніх віток кров більш насичена киснем, чим у грудній і черевній аортах і їхніх вітках.

Після народження пупковий канатик перев'язують і перерізають, зв'язок кровоносної системи немовляти з плацентою припиняються Одночасно легені починають функціонувати як орган газообміну Поступово заростає овальний отвір, запустівають пупкова вена (перетворюється в кругле зв'язування печінки), венозна протока й артеріальна протока. Незарощування овального отвору й артеріальної протоки, що спостерігається в деяких дітей, відноситься до так називаних уроджених пороків.

Кровообіг плоду (схема)

1 — пупкові артерії, 2 — пупкове кільце, 3 — пупкова вена, 4 — венозна протока (у печінку), 5 — печіночні вени, 6 — отвір нижньої порожньої вени, 7 — кровотік через овальний отвір із правого передсердя в ліве 8 — верхня полаяти вена, 9 — дуга аорти, 10 — артеріальна (боталлов) протока, 11 — ліва легенева артерія 12 — ліві легеневі вени, 13 — кровотік з лівого жолудочка в аорту, 14 — кровотік із правого жолудочка в легеневий стовбур, 15 — воротна вена, 16 — нижня порожна вена, 17 — кишка, 18 — черевний стовбур 19 — верхня брижечна артерія, 20 — брунька 21 — черевна аорта, 22 — нижня брижечна артерія, 23 — загальна підвздошна артерія, 24 — зовнішня підвздошна артерія, 25 — внутрішня підвздошна артерія.

Завантажити реферат Завантажити реферат

Подібні реферати:


Останні надходження


© 2008-2023 україномовні реферати та навчальні матеріали