Українські реферати, курсові, дипломні роботи
UkraineReferat.org
українські реферати
курсові і дипломні роботи

Ісландія

Реферати / Географія / Ісландія

Ісландія під владою феодальних Норвегії (60-і р. 13 ст. - середина 16 ст.) і Данії (середина 16 - початок 19 ст.)

У 1262-64 відбулося підпорядкування Ісландії норвезькій феодальній державі, що скористалося внутрішніми розбратами серед ісландської знаті. З переходом Ісландії під владу норвезького короля альтінг, що позбавився більшої частини законодавчих функцій, не припинив існування, але реальна влада перейшла в руки намісника і чиновників короля. Ісландці були зобов'язані платити податки і підкорятися законам, уведеним норвезьким королем. Володіння опальної знаті стали власністю корони. Процес перетворення дрібних селян - бондів в орендарів прискорився. Експлуатація Ісландії норвезькими правителями і духовенством являлася однією з головних причин занепаду економічного життя і зубожіння народу, що прогресувало. Політична залежність Ісландії від Норвегії збільшувалася її залежністю від ввозу багатьох товарів, що були дефіцитними в самій Ісландії. У 1380 Ісландія (разом з Норвегією) стала в унії з Данією, а потім (з 1397) у складі датсько-шведсько-норвезької Кальмарской унії. Епідемія чуми 1402-04 привела до різкого скорочення чисельності населення Ісландії і в подальшому до упадку країни. У 15 столітті за рахунок ісландського народу наживалися ганзейскі і англійські купці, рибалки і пірати; у 16 столітті ганзейців відтіснило датське купецтво. З утратою Норвегією статусу королівства (1537р.) керування Ісландії від Норвегії перейшло безпосередньо до датського уряду. Поширення ним реформації на Ісландію (уведення лютеранства, 1540) означало для Ісландії утрату залишків самостійності. Тому опір церковній реформі (його очолив єпископ-католик Йоун Арасон) прийняло характер національно-визвольної боротьби; з її поразкою гніт датської держави ще більш зріс. Торгова монополія датчан (встановлена в 1602) була обмежена лише наприкінці 18 століття, в Ісландії майже зовсім було відсутнє власне купецтво. Рейк'явік, що одержав у 1786 права міста, нараховував всего 300 жителів. З початку 19 століття Ісландія остаточно утратила формальні ознаки автономії: у 1800 указом датського короля був скасований альтінг, у 1808 ліквідоване самоврядування в хреппах (нижчих адміністративних одиницях).

Зародження і розвиток капіталізму в Ісландії, що знаходилася під датським колоніальним пануванням (до 1918)

Рішенням одного з Кільских мирних договорів 1814 Ісландія залишилася в складі володінь датської монархії. Промисловий підйом, що почався в більшості західноєвропейських держав у 1-й чверті 19 столяття, сприяв пожвавленню економічного і політичного життя в Ісландії. Наприкінці 20 -х початку 30 -х рр. у Ісландії виникають перші дрібні промислові підприємства по обробці вовни, риби, пера тощо. Ісландська буржуазія очолила (керівник Ісландії Сігурдссон) національно-визвольний рух. Указом Крістіана VIII від 8 березня 1843 був відновлений альтінг, якому, однак, надавалися лише дорадчі функції. Під впливом буржуазних революцій 1848-49 у європейських країнах і національно-визвольному русі, що підсилився, у самій Ісландії датський король у 1849 змушений був обіцяти Ісландії не вводити нових законів без її згоди. Скликане в 1851 Національні установчі збори Ісландії (тьодфундур) зажадали визнання автономії Ісландії. Данія пішла на ряд поступок: у 1854 скасована датська торгова монополія в Ісландії, яка існувала понад 250 років, у 1855 уведений закон про волю печатки, у 1859 установлене рівність ісландської і датської мов у державному діловодстві. Під впливом росту руху за самостійність країни серед єдино масового класу Ісландії - селянства - датська монархія в 1871 надала Ісландії автономію у внутрішніх справах (за законом, прийнятому датським риксдагом). У 1874 датський король без консультацій з альтінгом видав конституцію Ісландії, по якій намісник короля був вищою адміністративною інстанцією в Ісландії, за датським королем залишалося право абсолютного вето. На початку 20 століття автономія Ісландії значно зміцнилася: з 1904 року місцеве керування зосередилося в руках ісландського державного міністра (відповідального перед альтінгом) у Рейк'явіку, посада намісника короля скасовувалася.

До кінця 19 - початку 20 ст. відноситься твердження в Ісландії капіталістичних відносин. Почалася різка диференціація в сільському господарстві, з'явилися великі ферми, стало розвиватися експортне рибальство, промислова і збутова кооперація (перший кооператив заснований у 1882). У 1885 заснований Національний банк Ісландії. Наприкінці 19 століття. стала складатися Партія незалежності (консервативна), що поєднувала головним чином рибопромисловців і торгову буржуазію (остаточно оформилася в 1929 році). У 1907 під впливом відділення, що відбулося, Норвегії від Швеції ісландська буржуазія висунула вимогу надання Данією повної незалежності Ісландії. Під час 1-й світової війни 1914-18 зв'язку Ісландії з Данією різко ослабнули, але підсилилися торгово-економічні відносини з Великобританією і США. В роки війни виникли політичні і громадські організації Ісландії: у 1916 остаточно оформилися Соціал-демократична і Прогресивна (фермерська) партії, а також Федерація профспілок Ісландії У 1916 Ісландія домоглася згоди Данії на створення ісландського уряду з трьох міністрів; устало питання про перегляд ісландсько-датських державних відносин.

Ісландія в унії з Данією (1918-44).

30 листопада 1918 між Ісландією і Данією був укладений договір про особисту унію (загальний король, здійснення Данією оборони і ведення іноземних справ Ісландії; в інших питаннях визнавався суверенітет Ісландії) і оголошений про постійний нейтралітет Ісландії 18 травня 1920 прийнята конституція Ісландії (залишалася в силі до 1944), по якій уряд ніс відповідальність перед альтінгом, хоча формально призначалося королем. Період 20-х рр. характеризується занападом економічного життя, посиленням залежності економіки Ісландії від англійського капіталу, ростом політичної боротьби усередині країни. Світова економічна криза 1929-33 ще більш погіршив економічне становище Ісландії Експорт, у 1926-30 що складав 66,1 млн. крон, скоротився в 1931-35 до 48,6 млн. крон. Різко зросло число безробітних.

У 1930 утворилася Комуністична партія Ісландії. В 1938 - Соціал-демократичної партії. В 1968 об’єдналася в Єдину социалістичну партію Ісландії.

У початковий період 2-ї світової війни, після окупації Данії німецько-фашистськими військами (квітень 1940), у Ісландії висадилися англійські військові частини (10 травня 1940). У липні 1941 уряд США уклав з Ісландією угода "про оборону Ісландії протягом війни", по якому англійські частини в Ісландії замінялися американськими. У наступному Ісландія відігравала значну роль у забезпеченні морських комунікацій між СРСР і його західними союзниками. У грудні 1943 минув термін дії датсько-ісландського договору про унію. Під час референдуму (20-23 травня 1944) переважна більшість ісландців проголосувало за розірвання унії і проголошення республіки. 16 червня 1944 альтінг прийняв республіканську конституцію, 17 червня Ісландія була проголошена республікою. СРСР був у числі перших держав, що визнали Ісландську Республіку (безпосередні дипломатичні відносини між СРСР і Ісландією встановлені в 1943; з 1926 вони підтримувалися через Данію).

Завантажити реферат Завантажити реферат
Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4 

Подібні реферати:


Останні надходження


© 2008-2023 україномовні реферати та навчальні матеріали