Українські реферати, курсові, дипломні роботи
UkraineReferat.org
українські реферати
курсові і дипломні роботи

Вибір місця для бівуака та харчування в поході

Реферати / Фізкультура і спорт / Вибір місця для бівуака та харчування в поході

Вибір місця для бівуака та харчування в поході

План

Розбиття бівуака

Укладання рюкзака

Орієнтування

Харчування в поході

Гігієна туриста

Питтєвий режим

1. Туристи повинні вміти знаходити безпечне і зручне для відпочинку місце. Для всякого біваку вибирають захищене від вітру, рівне, сухе місце, неподалік від якого є дрова і вода. На обідній привал потрібно розташовуватися в тіні, на нічліг — на рівній площадці з м'яким ґрунтом.

У горах табір не можна розташовувати там, де можуть бути каменепади, лавини, зсуви, грязьові потоки. Не можна розбивати бівак у висохлому руслі гірської ріки або на обмілині в гірської води, тому що вночі дощ може різко підняти рівень води або викликати грязьовий потік.

У тайзі не слід улаштовувати табір у густому чагарнику або в хвойних заростях через небезпеку виникнення лісової пожежі і через комарів. Треба дивитися за тим, щоб поблизу не виявилося сухих, підгнилих дерев, що може повалити вітер. Місце нічлігу краще вибирати в рідкому хвойному лісі, де ґрунт засипаний опалою сухою хвоєю, а гілки дерев не можуть зайняти від багаття.

У степу стоянку роблять за пагорком, у балці, щоб укритися від вітру, у північних тундрових районах більш суха ділянка може вийти на річкових терасах, кам'янистих або піщаних підвищеннях ґрунту. У ріки (під час водного походу) табір треба розбивати недалеко від води, краще на березі, ранком освітлюваному сонцем.

Площадку для нічного біваку починають доглядати за 15— 20 хв. до зупинки.

2. Особливе значення в туристських походах має правильне укладання рюкзака. Він повинний бути витягнутий у висоту, не мати форми міхура, не відкидатися назад, а привалюватися до спини, тоді плечі будуть полегшені за рахунок переносу навантаження на м'язи спини і попереку.

Рюкзак кладеться спинкою на землю. Звичайно рекомендується укладати по спинці і на самому дні рюкзака досить товстим шаром м'які речі, а потім на дні — важкі. Намет у чохлі міцно зміцнюється поверх клапана біля кільця, інакше рюкзак утрачає правильне балансування. По цій же причині не можна завантажувати задні кишені важкими речами або прив'язувати позад рюкзака цебра, черевики й ін. Вага рюкзака повинна відповідати силам туриста.

3. Кожен турист повинний уміти визначати сторони обрію по місцевих предметах і різних ознаках.

Знаходячись у лісі, можна орієнтуватися по лісовпорядних стовпах. У сучасних великих лісових господарствах просіки прорубують у напрямку північ-південь, схід-захід. Квартали, утворені просіками, нумерують із заходу на схід, йдучи від півночі до півдня. Таким чином, до півночі буде звернена та сторона лісовпорядного стовпа, на якій знаходяться менші за значенням номера кварталів.

Про напрямок сторін обрію можна судити по розташуванню церковного вівтаря, що знаходиться в східній стороні в православних церков і в західної — у костьолів. Хрести на куполах розташовані в напрямку північ — південь, причому піднятий кінець нижньої поперечини звернений до півночі.

Різний ступінь освітленості сонцем південної і північної сторін дерев і інших місцевих предметів дозволяє судити про напрямок північ — південь. Так, кора окремих дерев буває грубіше і звичайно покрита мохом з північної сторони. Стовбури сосон покриваються темною вторинною кіркою з північної сторони, особливо добре помітної після дощу. Кора беріз світліше і містить менше тріщин і темних плям з півдня. Ягоди, фрукти при дозріванні раніш офарблюються з південної сторони. Навесні сніг швидше сходить на північних схилах ярів і з південної сторони дерев і схилів дахів.

Існують і інші ознаки (наприклад, мурашники і гнізда степових бджіл розташовані з південної сторони дерева або каменю). Однак усі ці способи дають можливість лише приблизно судити про сторони обрію, і при користуванні ними не слід обмежуватися лише одним з них, а взаємно перевіряти.

4. Готуючись у туристський похід розрахунок продуктів необхідно вести виходячи із середньої норми продуктів у день на людину і потім помножити цю цифру на кількість туристів і днів. Рекомендується приблизно наступний набір продуктів на людину в день (у грамах): хліб чорний — 300, хліб білий — 300 (або сухарі — 250, або борошно пшенична — 270), м'ясні консерви — 125 (у тому числі: м'ясна тушонка — 50, бефстроганов — 10, паштет м'ясний — 20, бруньки в томаті — 10, печінка смажена — 10, ковбасний фарш — 15, паштет печіночний — 100, ковбаса напівкопчена —15, масло вершкове — 20, масло топлене — 20, олія рослинна —10, молоко згущене — 25 (або молоко сухе — 15), ріжки, макарони — 60, рис — 25, крупа манна —15, горох (концентрат) — 50, крупа гречана — 25, крупа пшоняна — 35, картопля сухий — 20, овочі сухі — 10, цукор, пісок — 130, цукерки льодяники — 10, чай — 2, кава — 10, какао — 5, сіль — 40.

Крім цього, корисно захопити на людину на весь похід по 100м картопляного борошна, 100—250г, томатного соусу, 10—20г чорного перцю і 5—10г лаврового листа. Якщо в похід беруть борошно, то на щодня на групу потрібні 5—10 м сухих дріжджів.

Істотне значення в поході має режим харчування. Розпорядок дня повинний передбачати двох-триразове гаряче харчування в день. Харчуватися всухомятку не допустиме. Це може привести до порушення травлення і захворюванню шлунка. Продукти в поході легко забруднюються і вживання їх у їжу без кип'ятіння приведе до кишкових інфекцій. До того ж при тривалому харчуванні всухомятку губиться апетит.

4. На маршруті турист повинний ретельно стежити за порожниною рота і підтримувати чистоту тіла. Потрібно добре промивати місця, що піддаються посиленому потінню (під пахвами, у пахових складках, між пальцями ніг). Особливо важливий доглядання за ногами. Щоденне миття їх холодною водою по закінченні переходу — тільки необхідна гігієнічна процедура, але й істотна умова закалювання організму, попередження потертостей.

Сонячні ванни варто приймати в першій половині дня (до полудня). Поки на тілі не утвориться засмага, тривалість їх не повинна перевищувати 10—15 хв. Для кращого опромінення треба кожні 3—5 хв. змінювати положення тіла, щоб сонце висвітлювало те спину, то груди. Після перебування на сонці потрібно відпочити в тіні, бажано викупатися.

Один із кращих засобів загартовування — купання. Однак їм також не слід зловживати. Часте купання (особливо в жарку погоду) без достатнього відпочинку стомлює організм. Як правило, у день переходу треба купатися не більш двох разів (другий раз — наприкінці шляху). Тільки при нещадній жаркій погоді можна викуповуватися додатково. Купатися бажано не раніше, ніж через 1,5—2 години після їжі.

Не вміючих користуватися із сокирою треба перед походом навчити рубанню. Рубати треба так, щоб у випадку промаху або відхилення сокири убік лезо або обух не вдарив по нозі. Ноги варто розставляти ширше, не ставити їх у напрямку удару. Під час рубання необхідно стежити, щоб сокира не зіскочила із сокирища, змах робити так, щоб по лінії польоту сокирища або сокири, що вирвалося з рук, не знаходилися люди. Рубання треба робити осторонь від товаришів.

Завантажити реферат Завантажити реферат
Перейти на сторінку номер: 1  2 

Подібні реферати:


Останні надходження


© 2008-2024 україномовні реферати та навчальні матеріали