Українські реферати, курсові, дипломні роботи
UkraineReferat.org
українські реферати
курсові і дипломні роботи

Доля династії Романових

Реферати / Історія / Доля династії Романових

 

2. Микола ІІ – останній імператор з династії Романових

 

Виховання й освіта Миколи II проходило під особистим керівництвом його батька на традиційній релігійній основі. Вихователі майбутнього імператора і його молодшого брата Георгія одержали таку інструкцію: "Ні я, ні Марія Федорівна не бажаємо робити з них оранжерейних квітів. Вони повинні добре молитися Богу, учитися, грати, пустувати в міру. Вчите гарненько, спуску не давайте, запитуйте по всій строгості законів, не заохочуйте ліні особливо. Якщо що, те адресуйтеся прямо до мене, а я знаю, що потрібно робити. Повторюю, що мені порцеляни не потрібно. Мені потрібні нормальні російські діти. Поб'ються - будь ласка. Але донощику - перший батіг. Це - сама моя перша вимога". Навчальні заняття майбутнього імператора велися по старанно розробленій програмі протягом тринадцятьох років. Перші 8 років були присвячені предметам гімназичного курсу. Особлива увага приділялася вивченню політичної історії, росіянкою літератури, французького, німецького й англійського мов, який Микола Олександрович опанував у досконалості. П'ять наступних років присвячувалися вивченню військової справи, юридичних і економічних наук, необхідних для державного діяча. Викладання цих наук велося видатними російськими вченими-академіками зі світовим ім'ям: Бекетовим.Н., Обручевим Н.Н., Кюи Ц.А., Драгомировим М.И., Бунге Н.Х. і ін. Щоб майбутній імператор на практиці познайомився з військовим побутом і порядком стройової служби, батько направив його на військові збори. Перші 2 року Микола служив молодшим офіцером у рядах Преображенського полка. Два літніх сезони він проходить службу в рядах кавалерійського гусарського полка ескадронним командиром, і, нарешті в рядах артилерії. У той же час батько вводить його в курс справи управління країною, запрошуючи брати участь у засіданнях Державної Ради і Кабінету Міністрів.

У програму освіти майбутнього імператора входили численні подорожі по різноманітних губерніях Росії, що він здійснював разом із батьком. У довершення освіти батько виділив у його розпорядження крейсер для подорожі на Далекий Схід. За 9 місяців він із почтом відвідав Грецію, Єгипет, Індію, Китай, Японії і далі сухим шляхом через усю Сибір повернувся в столицю Росії. До 23-х років свого життя Микола Романов - високоосвічена молода людина із широким кругозіром, що прекрасно знає історію і літературу й у досконалості володіюча основними європейськими мовами. Блискуча освіта сполучилося в нього з глибокою релігійністю і знанням духовної літератури, що було нечасто для державних діячів того часу. Батько зумів уселити йому беззавітну любов до Росії, почуття відповідальності за її долю. З дитинства йому стала близька думка, що його головне призначення - слідувати російським основам, традиціям і ідеалам.

Зразком правителя для Миколи II був цар Олексій Михайлович (батько Петра-I), що бережно беріг традиції старовини і самодержавства, як основи могутності і добробуту Росії.

У однім із перших своїх привселюдних виступів він проголосив: "Нехай же усі знають, що я, присвячуючи всі сили благу народному, буду охороняти початки самодержавства так само твердо і неухильно, як охороняв його мій покійний незабутній батько". Це були не тільки слова. "Початки самодержавства" Микола II відстоював твердо і неухильно: жодної істотної позиції за роки правління він не здавав аж до трагічного для долі Росії його зречення від престолу в 1917 році.

Офіційне святкування 300-річчя почалося зі служби в Казанським Соборі Санкт-Петербурга. Ранком у день служби Невський проспект, по якому рухалися царські карети, був битком набитий збудженим натовпом. Незважаючи на шеренги содат, що стримували народ, натовп, несамовито репетуючи вітання, прорвав кордони й оточив екіпажі імператора й імператриці. Собор був набитий до відмови. Попереду знаходилися члени імператорського прізвища, іноземні посли, міністри і депутати Думи. Наступні дні після служби в Соборі були заповнені офіційними церемоніями. З усіх кінців імперії прибували делегації в національних одягах, щоб піднести царю дари. На честь монарха, його дружини і усіх великих князів Романових знать столиці дала бал, на який були запрошені тисячі гостей. Царське подружжя відвідало представлення опери Глинки "Життя за царя" ("Іван Сусанін"). Коли з'явилися їх величства, весь зал підвівся й улаштував їм палку овацію.

У травні 1913 р. царська сім'я відправлялася в паломництво по пам'ятним для династії місцям, щоб простежити шлях, пророблений Михайло Романовим, із місця його народження до престолу.

У царській сім'ї ювілей знову воскресив віру в нерушимий зв'язок царя і народу і безмежної любові до помазаника Божія.

Здавалося б, усенародна підтримка царського режиму, виявлена в ювілейні дні, повинна була зміцнити монархічний будуй. Але, насправді, і Росія, і Європа вже стояли на краї фатальних змін. Колесо історії вже готово було повернутися, накопив критичну масу. І воно повернулося, вивільнюючи некеровану енергію мас, що накопичилася, що викликала "землетрус". За п'ять років зазнали краху три європейські монархії, три імператори або померли, або утекли у вигнання. Повалилися найстарші династії Габсбургів, Гогенцолернів і Романових.

Чи міг хоч на мить уявити Микола II, що бачив у дні ювілею натовпи народу повні ентузіазму і поклоніння, що очікує його і його родину через 4 роки?

Царювання Миколи II співпало з початком бурхливого розвитку капіталізму й одночасного росту революційного руху в Росії. Щоб зберегти самодержавство і, головне, забезпечити подальший розвиток і процвітання Росії, імператором були прийняті міри, що забезпечують зміцнення союзу з буржуазним класом, що народжувався, і переведення країни на рейки буржуазної монархії при зберіганні політичного всевладдя самодержавства: заснована Державна Дума, проведена аграрна реформа.

Виникає питання: чому, незважаючи на досягнення в економічному розвитку країни, у Росії перемогли не реформаторські, а революційні сили, що призвели до падіння монархії?

Здається, що в такій величезній країні, досягнуті в результаті економічних реформ успіхи, не могли відразу призвести до реального росту добробуту всіх прошарків суспільства, особливо найбідніших. Невдоволення трудящих мас вміло підхоплювалось екстремістськими лівими партіями, що спочатку призвело до революційних подій 1905 року. Особливо стали виявлятися кризові явища в товаристві з початком першої світової війни. Росії просто не вистачило часу, щоб потиснути плоди економічних і соціальних перетворень, початих на шляху переходу країни до конституційної монархії або навіть до конституційної буржуазної республіки.

Цікаве глибоке трактування подій того часу, дана Уінстоном Черчилем: "Ні до однієї країни доля не була так жорстока, як до Росії. Її корабель пішов до дна, коли гавань була у виду. Вона вже перетерпіла бурю, коли усе обрушилося. Всі жертви були вже принесені, уся робота завершена. Розпач і зрада опанувала владою, коли задача була уже виконана. Довгі відступи закінчилися, снарядний голод переможений; озброєння притікло широким потоком; більш сильна, більш численна, краще постачена армія сторожила величезний фронт; тилові збірні пункти були переповнені людьми. Алексєєв керував армією і Колчак - флотом. Крім цього, ніяких важких дій більше не було потрібно: удержувати, не проявляючи особою активності сили супротивника, що слабшають, на своєму фронті; іншими словами - триматися; от і усе, що стояло між Росією і плодами загальної перемоги. Цар був на престолі; Російська імперія і російська армія трималися, фронт був забезпечений і перемога явна"1.

Завантажити реферат Завантажити реферат
Перейти на сторінку номер: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

Подібні реферати:


Останні надходження


© 2008-2024 україномовні реферати та навчальні матеріали